Menü

+90 216 489 80 28 info@marmaracevre.com Ulaşım

Marmara Grup Çevre Sağlığı Hizmetleri Peyzaj ve Bahçe Bakımı

PEYZAJ VE BAHÇE BAKIMI

Marmara Grup Çevre Sağlığı Hizmetleri ve Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. bu kapsamda Peyzaj, Meyve Plantasyonu, Çim Alanı Tesisi Projelendirme, Danışmanlık konularında profesyonel, deneyimli kadrolarımızla hizmet vermektedir.

BAHCE DÜZENLEME

PEYZAJ

Peyzaj, uzun yıllar eğitim gerektiren aynı zamanda sanatsal bir meslektir. Materyal seçimi ve kullanımında neden, niçin sorularına yanıt alınmalı, Estetik, ruhsal ve psikolojik talepler karşılanmalıdır.

Bahçenizin, bu konuda uzman teknik elemanları bünyesinde bulunduran firmalar tarafından yapılması her zaman en doğrusu olacaktır. Bir bina yaparken mutlaka inşaat mühendisine müracaat edilmesine rağmen bahçe yapımında hayati tehlike arz etmemesi sebebiyle bu kadar titiz davranılmamaktadır.

Oysa eğer para ödeniyorsa karşılığının alınıp alınmadığı bilinmeli ve yaşam alanı olarak sadece dört duvar bina görülmemelidir. Bahçenin binaların ayrılmaz parçaları olduğunu göz ardı etmemeliyiz.

Bahçe düzenlemesinde yapılan yanlışlar çok sonra anlaşılacağından maalesef iş bittiğinde düzenlemeyi yapanın sadece düzenlemedeki estetik anlayışı yada çok ciddi mimari hataları ortaya çıkacaktır. Asıl hatalar belki yıllar sonra anlaşılacaktır.

Oysa yeterli bilgi birikimine sahip olmayan bir kişi ancak gördüğünü uygular. Hangi bitki neden seçilmiştir; çoğunlukla bilmez her yerde aynı uygulamayı yapar ki buda kısa sürede yapılan masrafları ve emeği boşa çıkarır.

Dikkat edilecek tek şey estetik değil aynı zamanda bitkilerin iklim ve toprak istekleri ve yapının bitkilerle uyumlu oluşudur.

Bitki seçimi ve bitki satın alınmadan önce uzmanın görüşü alınmalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Peyzaj, uzun yıllar eğitim gerektiren bir konudur.

Peyzaj düzenlemesinde : estetik , aynı zamanda fonksiyonellik, bitkilerin iklim ve toprak istekleri ve yapının bitkilerle uyumlu oluşu, kişilerin ihtiyaçları, işyeri yada konut peyzajı oluşu, alanı kullananların yaşları vs gibi. unsurlara dikkat edilmelidir.

Gerek bitkiler ile yapı , gerekse bitkiler birbirileriyle orantılı olmalıdır.

Yapı ile bahçe arasında ve bitkilerin birbirileriyle ilişkilerinde bir uyum olmalıdır. Bu uyum gerek tarz olarak gerek geometrik olarak ve gerekse renk olarak düşünülmelidir.

Bahçenizin bir kişiliği olmalıdır. Bitkilerin rasgele fırlatıldığı bir mekan olmaktan çok, birbirine uyan, benzer tarzda malzemelerin seçilmesiyle ve bu malzemelerin de bahçenin ve binanın mimari tarzıyla uyumlu olması ve uygun yerde kullanılması ile mümkündür.

Sizler için sadece yaşanılan yerler değil aynı zamanda çevrenin tüm işlev ve değerlerini koruyarak sağlıklı, mutlu, huzurlu ve doğayla uyumlu yaşayan mekanlar oluşturma gayreti içerisindeki peyzaj mimarı ve mühendislerden oluşan profesyonel dinamik kadromuzla yapılan bir işin bir sonraki yapılacak iş için referans olacağını çok iyi biliyoruz

MEYVE PLANTASYONU

Öncelikle meyve plantasyonu ( Meyve bahçesi ) kurulması sadece meyve fidanlarının toprağa dikilmesi olarak görülmemesi gerekmektedir. İyi bir meyve plantasyonu için; bahçe kurulacak yerin ekolojisinin uygunluğu, vegetatif ve generatif gelişmeler döneminde don olayının yaşanıp yaşanmayacağı iyice tespit edilmiş olmalıdır.

Toprağın yapısı, konu uzmanlarınca kurulacak meyve bahçesine uygunluğu da belirlenmiş olmalıdır. Fidan dikim aralıkları, toprakta bulunan yabancı otların mümkün olduğunca başlangıçta temizlenmesi , hastalık ve zararlı etmenlerine karşı önlemler alınmış olmalıdır.

Teknik kadrolarımız, bahçe kuruluşlarında ve sonraki bakım ve kontrollerinde bilimsel teknik verileri sizlere sunmaya hazırdır.

Meyve plantasyonları uzun süreli yatırımlar oldukları için bazı işlemlerin kuruluş sırasında mutlaka yapılması önerilmektedir.Sonradan eksikleri gidermek,yanlışları düzeltmek çok daha zor ve masraflıdır.

Bahçenin kuruluşundan,çapalama,gübreleme,şekil ve meyve budamasına varıncaya kadar firmamız teknikerleri ile çalışmak sizlere sayısız avantajlar sağlayacaktır.

ÇİM ALANI TESİSİ

Öncelikle toprağın hazırlanması lazımdır. 10-20 cm arasında toprak bellenir ve çapalanır. Toprağın yapısı gevşek olmalıdır. Kotlama yapıldıktan sonra toprağa 3-5 gün devamlı su verilmeli ve yabancı otların çakması sağlanmalıdır. Bunlar herbisit uygulanır veya elle temizlenir.

Tohum yatağı silindirle düzeltilerek kotlama yapılır.İklime ve şartlara uygun tohum (60-85gr/m2) elle , dikine ve enine olarak homojen bir şekilde dağıtılır, daha sonra 1 cm kapak toprağıyla kapatılıp silindirle üst toprak baskılanır. Yağmurlama sulama ile çimlerin çıkışına kadar nemli bir ortam sağlanır. Daha sonra sulama aralığı uzatılıp sulama azaltılır. Toprak alt yapısı hazırlandıktan sonra doğrudan hazır rulo çimlerle çim alanı tesisi de kurulabilir.

PROJELENDİRME

Şirketiniz veya tarafınızdan yapmayı düşündüğünüz ciddi tarımsal yatırım tasarılarınız firmamızca fizibil olup olmadıkları değerlendirilerek sizler adına projelendirilmektedir.

Hangi materyal ,malzeme kullanılmalı ?

Nereden bulabiliriz?

Kaç eleman gerekir?

Nereden bulabiliriz?

Kaça mal olabilir?

Bu soruların hepsini sizler cevaplayacak olursanız ağaçlarla uğraşırken ormanı göz ardı edebilirsiniz.

GÜBRELEME

Bitkiler tarafından topraktan yeterince temin edilemeyen veya bitkilerde bizim istediğimiz vegetatif ve generatif gelişmeleri teşvik etmek kolaylaştırmak için bitki makro ve mikro besin elementlerinin bitkinin alabileceği şekilde topraktan veya yapraktan bitkiye verilmesi işlemidir.

Gübreler organik veya yapay olabilir.

Uzman kadrolarımız,meyve bahçelerinizde,çim alanlarınızda veya peyzaj alanlarınızda uygun gübre seçimi ve uygun zamanda ve uygun yöntemle gübreleme konusunda yanınızdadır.

BUDAMA

Neden Budama Gereklidir ?

1. Bitkilerin daha sağlıklı gelişmesi için,

2. Bizim istediğimiz estetik görüntüyü elde etmek için,

3. Bitkide verim ve meyve kalitesini artırmak için,

4. Kuruyan ve veya hastalıklı kısımları ayıklamak için budama gereklidir.

Firmamız bu konuda da uzman teknik elemanlarımızın nezaretinde hizmetinizdedir.

ÇİM SAHALARINDA BAKIM BAHCE BAKIMI

Günümüzde bahçe,yaşadığımız konutların iç alanları kadar önem arz etmektedir.Yaşam alanlarının vazgeçilmez parçası bahçeler. Oksijen depomuz,stres boşaltma , güzellikler yaratma, mini sohbetler geliştirme, enerji depolama alanımız.İmkanlar ölçüsünde her apartman.site, iş yeri, villa benzeri yapılanmaların ayrılmaz parçası bahçelerimiz.

Amatörce verdiğimiz emekle yaptığımız gibi Profesyonel kişi veya kuruluşlara ciddi kaynaklar harcayarak yaptırıyoruz onları.

Bahçe dediğimiz canlı doku. Onlara da hastalık ve zararlı etmenleri ile yabancı otlar saldırmakta kimi kültür bitkilerimizin zayıflamasına kurumalarına yol açarken yabancı otlar da onların yaşam ve beslenme kaynaklarına ortak olmak rekabet etmek yolu ile kurumalarına ve zayıflamalarına yol açacak şekilde saldırmaktadır. Bakım kontrol ve tedavileri yapılmazsa tahrip olmaktadırlar. Zamanla da yok olmakta o güzelim bahçeler.

Onların da doktora, hemşireye, bakıcıya ihtiyaçları var. Onlarında başları ağrıdığında ağrı kesiciye, yabancı otların, hastalık ve zararlı etmenlerin saldırıları karşısında korunmaya savunulmaya ihtiyaçlarının olduğunu unutmayalım.

Sigorta primleri gibi aylık ödeyeceğiniz belirli ücretler karşılığında onların bakım, kontrol ve tedavilerini üstleniyoruz.

Aylık makul ücretlerle onları muayene ediyor; yapılması gerekenleri reçete örneği sizlere raporluyoruz. Talebinizle hemen müdahale ediyoruz.

Kısacası bahçenizin daha da güzelleşmesi, güler yüzlü olabilmesi, güzelliğini koruyabilmesi ve tedavileri için ne gerekiyorsa ( İlaçlama, gübreleme, budama vs. ) özenle ve güvenle yapmayı üstleniyoruz.

Bırakınız : Mühendislerimiz,teknikerlerimiz ve yardımcı elemanlarımızla uzmanlık sahamız olan bizim işimizi biz yapalım.Belgelerimii inceleyebilirsiniz.

BİZLER BAHÇENİZİN BAKIMINI YAPALIM;
SİZLER ONLARIN GÜZELLİKLERİNDEN YARARLANIN, GÜZELLİKLERİNİ YAŞAYINIZ. KEYFİNİ SÜRÜNÜZ.

ÇİM SAHALARINDA BAKIM

Kurulu hazır çim sahalarında, çimlerin sulanması, biçilmesi, toprağın havalandırılması ve uygun olan gübrenin belirlenmesi ile uygun zamanda gübrenin verilmesi için gerekli kontroller yapılarak programlar şeklinde öneriler yapılmaktadır. İstenilmesi halinde ise doğrudan teknik elemanlarımız kontrolünde bu uygulamalar personelimizce yapılmaktadır.

Ayrıca çim sahalarında görülen hastalık zararlı etmenlerine ve çimlerdeki dar ve geniş yapraklı yabancı otlara karşı kimyasal mücadele yapılmaktadır.

ARAZİ DEĞERLENDİRME VE BİLİRKİŞİLİK

Arazinin en optimal nasıl değerlendirilebileceği ,Arazi üzerinde ekoloji, çevresel etkileşimler, toprağın yapısı, azami işlenebilir ve bitkilerin yararlanabileceği toprak derinlikleri dikkate alınarak yetiştirilecek ürün desenlerinin seçimi hakkında önerilerde bulunulur.

Arazi taksim anlaşmazlıklarında arazinin değerlendirilmesi yapılarak paylaşıma yardımcı olunur.Gerek şahıslar nezrinde ,gerekse anlaşmazlıklarda adli mercilerde hakimin takdirlerine sunulmak üzere bilirkişi raporları hazırlanır.

Arazi Sınıflandırılması

Arazi Değer Tespiti

Arazi Bölüşümü

Bilirkişilik